Polecamy

Świadectwa energetyczne Kraków

Tłumcz przysięgły Kraków

Świadectwo energetyczne

Certyfikat energetyczny

wzor_maly.png

Partnerzy

Air Project Group

airproject_mini.jpg

certyfikat energetyczny

eLabs

certyfikaty energetyczne kraków

Artykuły
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla osób sporządzających świadectwa energetyczne PDF
ubezpieczenie.jpgZgodnie z nowelizacją Prawa Budowlanego od dnia 31.12.2009 wprowadzone zostało obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla osób sporządzających świadectwa energetyczne budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno użytkową.


Więcej…
 
II Ogólnopolski Kongres Zarządców i Administratorów nieruchomości PDF

Świadectwo energetyczne24 listopada w Warszawie odbył się II Ogólnopolski Kongres Zarządców i Administratorów nieruchomości. Nowe wymagania energooszczędności – remonty i modernizacje – dokumentacja i kontrole, zorganizowany przez Wydawnictwo FORUM. Kongres został objęty honorowym patronatem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Gościem honorowym Kongresu był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Piotr Styczeń.

Więcej…
 
Lista osób ubiegających się o uprawnienia do wystawiania certyfikatów energetycznych dopuszczonych do części pisemnej egzaminu w dniu 23 marca 2009 r. PDF
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

ListaNa podstawie § 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2008 r. w sprawie przeprowadzania szkolenia oraz egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową ogłasza się listę osób ubiegających się uprawnienia do wystawiania certyfikatów energetycznych dopuszczonych do części pisemnej egzaminu w dniu 23 marca 2009 r.

Więcej…
 
Informacja dla absolwentów studiów podyplomowych ubiegających się o uprawniani do wystawiania certyfikatów energetycznych PDF
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

StudiaZgodnie z przepisami art. 5 ust. 9 i 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) oraz § 18 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2008 r. w sprawie przeprowadzania szkolenia oraz egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową (Dz. U. Nr 17, poz. 104) informuje się co następuje.

Więcej…
 
Odpowiedzi na przykładowe pytania egzaminacyjne PDF

Świadectwo energetycznePropozycje odpowiedzi na przykładowe pytania egzaminacyjne części testowej dla osób ubiegających się o uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.

Więcej…
 
Certyfikat energetyczny - szablon PDF


excel mini
Zamieszczamy gotowy szablon świadectwa charakterystyki energetycznej w pliku Excel'a wykonany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (Dz. U. z 2008r. Nr 201, poz. 1240). Zamieszczony formularz nie dokonuje obliczeń, jedynie pozwala na wpisanie gotowych wyników i druk świadectwa.
Więcej…
 
Przykładowe pytania egzaminacyjne PDF
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
test

Przykładowe pytania testowe części pisemnej dla osób ubiegających się o uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Prezentujemy przykładowe pytania z zakresu: zagadnienień prawnych i ogólnych, oceny ochrony cieplnej, oceny systemu ogrzewania i ciepłej wody, oceny wentylacji i chłodzenia, oceny oświetlenia, metodyki sporządzania świadectw oraz przykładowe zadania obliczeniowe.

Więcej…
 
Dodatkowe terminy egzaminów dla osób ubiegających się o uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych PDF

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Data: 06-02-2009

ministerstwo infrastruktury

Publikujemy dodatkowe terminy egzaminów dla osób ubiegających się o uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Egzaminy są rozłożone w miesięcznych odstępach od marca do października.

Więcej…
 
Termin egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych PDF

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Data: 23-01-2009

Ministerstwo Infrastruktury na swoich stronach interetowych ogłosiło pierwszy termin egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienia do sporządzania certyfikatów energetycznych.

Więcej…
 
Świadectwo energetyczne nr 1 PDF
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna Data: 14-01-2009

Od dwóch tygodni świadectwo charakterystyki energetycznej musi uzyskać każdy budynek, którego budowa dobiegnie końca. Od tego obowiązku nie można się wymigać, gdyż świadectwo trzeba dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Więcej…
 
Ceny mieszkań niższe o kolejne 10 proc. PDF
Źródło: Gazeta Prawna Data: 14-01-2009

W tym roku można się spodziewać tylko jednego – dalszego spadku cen nieruchomości – mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Zgadza się z nim Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy Reas. Ceny ofertowe w okresie od grudnia 2008 do grudnia 2009 r. prawdopodobnie spadną o ok. 10–15 proc. – prognozuje Kirejczyk.

Więcej…
 
Kto może wystawić świadectwo energetyczne budynku? PDF
Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 482 Data: 21-08-2008 Autor: Michał Polak

Od 1 stycznia 2009 r. każdy budynek oddawany do użytku lub podlegający zbyciu lub wynajmowi powinien mieć sporządzoną charakterystykę energetyczną. Jest to świadectwo, z którego wynika, z jakim zużyciem energii w związku z użytkowaniem budynku należy się liczyć. Takie świadectwa mogą wystawić tylko osoby posiadające określone przepisami uprawnienia.

Więcej…
 
Świadectwa energetyczne obniżą ceny mieszkań PDF
Źródło: Money.pl Data: 16-07-2008

Od 1 stycznia 2009 roku kupujący mogą żądać okazania dokumentu, który mówi o zużyciu energii w budynku. Jak przypomina Gazeta Prawna od 2009 roku sprzedający nieruchomość będzie musiał okazać świadectwo energetyczne. Dokument określi klasę budynku na podstawie jego oceny energetycznej. Przygotowanie świadectwa przez rzeczoznawcę kosztuje 500-1000 zł; będzie ono ważne 10 lat.

Więcej…
 
Szkolenia, kary, rejestr PDF
Źródło: Rzeczpospolita Data: 25-02-2008 Autor: Beata Kalinowska

813593_conference_room.jpgRozporządzenie w sprawie szkolenia osób dokonujących oceny energetycznej budynków weszło w życie w połowie lutego, a w przygotowaniu są kolejne akty prawne. Nie oznacza to jednak, że Unia Europejska odstąpi od nałożenia na Polskę kary za opóźnienia we wdrażaniu dyrektywy. Na internetowej stronie www.epbd.pl powstaje rejestr osób uprawnionych do sporządzania świadectw energetycznych. Wpis i utrzymywanie danych są bezpłatne.

Więcej…
 
Zaczną się szkolenia strażników energii PDF

Źródło: Rzeczpospolita Data: 14-02-2008 Autor: Jerzy Pilczyński

475766_prove_it_.jpgOd początku 2009 r. trzeba będzie wydawać co roku świadectwa energetyczne dla około 200 tys. budynków. Do tego czasu należałoby więc wyszkolić kilka tysięcy uprawnionych do tego specjalistów. W piątek wchodzi w życie rozporządzenie ministra infrastruktury, które umożliwia rozpoczęcie procesu szkolenia (DzU nr 17, poz. 104). Unormowano w nim program oraz tryb i zasady przeprowadzania egzaminów.

Więcej…
 
Rozporządzenie ws. szkolenia osób dokonujących oceny energetycznej budynków PDF

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Data: 8-02-2008

ministerstwo_infrastruktury.gif15 lutego br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2008 r. w sprawie przeprowadzania szkolenia oraz egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową.

Rozporządzenie stanowi realizację delegacji ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 191, poz. 1373), która wprowadziła przepisy określające zasady oceny energetycznej budynków (mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, produkcyjnych i magazynowych), lokali mieszkalnych w budynkach, sposobu sporządzania świadectw energetycznych budynków oraz lokali mieszkalnych, kontroli kotłów, systemów klimatyzacji oraz instalacji ogrzewczych w budynkach lub lokalach mieszkalnych.

Więcej…
 
Piotr Styczeń Wiceministrem Infrastruktury PDF

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Data: 8-02-2008

piotr_styczen_kolejnym_wiceministrem_infrastruktury.jpgZ dniem 5 lutego 2008 r. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał Pana Piotra Stycznia na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jednocześnie Premier odwołał z dniem 5 lutego 2008 r. Pana Piotra Stycznia ze stanowiska Sekretarza Stanu w Ministerstwie Budownictwa, wyrażając podziękowanie za pracę na tym stanowisku.

Więcej…
 
Paszporty energetyczne dla budynków pod znakiem zapytania PDF

Źródło: Rzeczpospolita Data: 4-02-2008 Autor: Piotr Górski

264245_whats_that.jpgJak ma wyglądać wzór świadectwa energetycznego, przyznawanego budynkom? Nie wiadomo, bo brak jest odpowiednich przepisów wykonawczych. Kto ma wydawać takie paszporty? Także nie wiadomo. To najważniejsze problemy wdrażania unijnej dyrektywy.

Co więcej, do dziś nie ma też wiążących wytycznych dotyczących kształcenia audytorów energetycznych, a także narzędzi, którymi mogą i powinni się posługiwać. Jednocześnie szacuje się, że od początku 2009 r. wydanie takiego świadectwa dotyczyć będzie kilkuset tysięcy nieruchomości, a jego brak może odbić się negatywnie zarówno na sprzedaży, jak i wynajmie mieszkań.

Więcej…
 
Świadectwo energetyczne mieszkania PDF

Źródło: Rzeczpospolita Data: 4-02-2008

641938_central_tower_building.jpgW jakich przypadkach mieszkanie będzie musiało mieć od przyszłego roku świadectwo energetyczne? Czy będzie można kupić lub sprzedać je bez takiego dokumentu?

Odpowiadają Anna Krakowiak, prawnik i Tomasz Tatomir, radca prawny Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, oddział Wrocław.

Więcej…
 
Konferencja nt. świadectw energetycznych na BUDMIE 2008 PDF

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Data: 25-01-2008

budma2008_logo.jpg„Przyjęcie w Polsce metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku, to jeden z najtrudniejszych elementów wdrożenia Dyrektywy 2002/91/WE Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budownictwa" - stwierdziła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Elżbieta Janiszewska - Kuropatwa podczas konferencji „Świadectwa Energetyczne" 23 stycznia br. w Poznaniu. „Problem wdrożenia tej dyrektywy dotyczy wielu krajów europejskich" - dodała Wiceminister.

Konferencja, zorganizowana w czasie Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2008, cieszyła się dużym zainteresowaniem przedstawicieli środowiska budowlanego oraz targowych gości. Dyskusja koncentrowała się wokół problematyki związanej z merytoryczną zawartością świadectw energetycznych budynków, zasadami zdobywania uprawnień audytorskich, kosztami szkoleń i egzaminu państwowego oraz rejestrem świadectw energetycznych budynków.

Więcej…
 
Świadectwa energetyczne będą z poślizgiem PDF

Źródło: Rzeczpospolita Data: 4-01-2008 Autor: Reanta Krupa-Dąbrowska

492693_folders2.jpgOd 1 stycznia 2009 r. mieszkania oraz budynki muszą mieć świadectwo energetyczne. Brak jednak przepisów określających sposób ich wydawania

Za rok świadectwa energetyczne muszą mieć nowe budynki: mieszkalne, zamieszkania zbiorowego (m.in. pensjonaty, hotele, akademiki, internaty), użyteczności publicznej, magazyny. Ale nie tylko. Będą mieli obowiązek o nie zadbać także właściciele mieszkań (domów jednorodzinnych), którzy chcą je sprzedać lub wynająć.

Z uzyskaniem takiego świadectwa mogą być jednak problemy. Winien temu jest ustawodawca, który w wielkim pośpiechu uchwalił przepisy dotyczące świadectw. Przy okazji popełnił kilka błędów.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL